Valentínska vydra – výtvarná súťaž

Hravá a pažravá.

Výborná plavkyňa, skvelá lovkyňa.

Pozorná, vždy v strehu,

robí si kĺzačky – v blate, aj v snehu.

Reč je o vydre riečnej (Lutra lutra). Práve jej je venovaný tohtoročný „Valentín v ríši zvierat“. Tvorivú súťaž zameranú na výtvarné spracovanie života vydry pripravila Medzinárodná únia pre ochranu prírody IUCN a jej Skupina špecialistov na vydru v rámci Komisie pre záchranu druhov SSC OSG. Cieľom je zoznámiť sa so sympatickou „rybárkou“ a vytvoriť si vlastnú pohľadnicu Valentínska vydra, prípadne pohľadnice na rôzne iné príležitosti. Zapojiť sa je jednoduché: môžete využiť ponúkané obrázky, vytlačiť si ich a dotvoriť  alebo si nakresliť svoje vlastné námety. Vytvorené pohľadnice je potrebné oskenovať alebo odfotiť a poslať na adresy: otterdaycompetition@gmail.comiveta.buralova@sopsr.sk

Súťaž je určená všetkým, ktorí nemajú viac ako 16 rokov. Trvá do 20. februára 2020.

Tu sú linky na obrázky, ktoré vytvorila a ponúkla Carol Bennetto, koordinátorka vzdelávania Skupiny špecialistov na vydru:

Background-scenes / pozadia s prírodou

Six-otters-with-accessories-sheet / 6 vydier s príslušenstvom

Two-otters-with-accessor / 2 vydry s príslušenstvom

Nech sú Vám inšpiráciou tieto tri pohľadnice.

 

Veríme, že nás Vaša fantázia a chuť tvoriť  milo prekvapí. Tešíme sa na Vaše zásielky.

 

A skôr ako sa pustíte do práce, prečítajte si zopár zaujímavosti o vydre riečnej:

  • Patrí do čeľade lasicovitých. Táto rybožravá šelma je veľkou konkurentkou pre rybárov. Výborne pláva, aj potápa sa. Na život vo vode má výborné danosti: štíhle telo s hustou a jemnou srsťou neprepúšťajúcou vodu, nozdry a uši uzatvárateľné, silné nohy s plávacími blanami, chvost slúžiaci ako kormidlo. Dospelá vydra váži približne 5 kg.
  • Je to nočný živočích. Ale ak žije v lokalite, kde nie je rušená, loví aj cez deň. A ak neloví, tak sa zvyčajne hrá. Obľubuje čľapkanie vo vode, kĺzanie na bruchu po snehu i blate. Jej odtlačky sú ľahko rozoznateľné: medzi prstami na predných aj zadných končatinách má plávacie blany. Od líščích alebo psích stôp sa líši tiež tým, že zanecháva odtlačok s piatimi prstami (nie štyrmi). Viditeľné sú ostré pazúry. Ľahko identifikovateľný je tiež vydrí trus. Je valcovitý a páchnuci po rybách. Niet sa čo čudovať. Obsahuje zvyšky rybacích šupín, plutiev, kostičiek. Niekedy je tvorený aj časťami račieho panciera. Trus je jedným z nápadných pobytových znakov vydry. Najčastejšie ho nájdeme na brehoch vôd na rôznych vyčnievajúcich kameňoch, koreňoch stromov, ostrovčekoch uprostred toku, pod mostom, pri sútoku riek.
  • V mesiacoch február až marec sa vydry pária. V upravených a vystlaných podzemných norách v apríli až máji sa rodia mláďatá, zvyčajne 2-3. Schopnosť plávať dostávajú „do vienka“. Plavcami sú už vo veku 6 týždňov. Najobľúbenejšou potravou sú ryby. Na ich jedálnom lístku sa objavujú tiež raky, obojživelníky, vodné cicavce, vtáky a bezstavovce. Jedna vydria rodinka loví priemerne v dĺžke 11 km na hlavnom toku, ďalších približne 26 km prejde po vedľajších prítokoch. V zimnom období vyhľadáva úseky s nezamŕzajúcou vodou.
  • Vydra bola v minulosti lovená, na jej klesajúcu početnosť sa podpísala regulácia riek a ich znečistenie. Dnes patrí chráneným živočíchom. Obľubuje čisté vody, horské rieky, lokality poskytujúce úkryt, potravu a pokoj. Tešíme sa, že sa jej v Poloninách páči.

Vydra riečna. Foto: Štefan Pčola

O tom, že vydra je ozaj roztopašná, hravá a sympatická sa môžete presvedčiť aj vo videách – stačí kliknúť na priložené linky:

https://www.youtube.com/watch?v=nor6BNbd10Y&ab_channel=CSOPNJ

https://www.youtube.com/watch?v=C6prGpBJ6Oo&ab_channel=CSOPNJ

Text: Iveta Buraľová